Coraz to więcej pań, jakie rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma istotne problemy z mięśniami dna miednicy. W głównej mierze, są to trudności z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły trochę swoje miejsce po porodzie.

sprzęt do nauki prawidłowego skurczu i rozluźnienia mięśni dna miednicy

Do niedawna był to temat tabu oraz mało która z dam decydowała się mówić o własnych kłopotach po porodzie. W wielu przypadkach wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Obecnie jednakże lekarze ginekolodzy sami informują o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, również w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się dużo o tym, jakie są w stanie pojawić się skutki porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się także u kobiet, jakie rodziły przez zabieg cesarskiego cięcia. Z reguły u nich pojawia się później ból w dole brzucha oraz komplikacje ze współżyciem. Naturalnie, nie musi być to normą i niektóre mamy nie skarżą się na tego rodzaju przypadłości, mimo to obszerny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, jaką można podjąć niezmiernie szybko po porodzie. Im szybciej jest taka możliwość, tym lepiej, ponieważ ćwiczenia przynoszą wtenczas lepsze efekty. W trakcie fizjoterapii, wykonuje się przeróżnego rodzaju ćwiczenia, jakie mają wzmacniać mięśnie oraz sprawiać, że będą się one w stosowny sposób kurczyły. Poza tym, wybitnie ważną kwestią są też ćwiczenia oddechowe, jakie wypada następnie jak przeważnie powtarzać. Na dodatek, pacjentki uczą się również, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, jaka powinna pojawić się w czasie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest w głównej mierze paniom, które miały więcej porodów. Mogą jednakże z niej korzystać także panie, które rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze twierdzą, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Bardzo ekspresowo pozwala ona powrócić do normy oraz czuć się prawidłowo. Dużo pacjentek myśli, że dzięki takim treningom są w ostateczności w stanie wyprostować się oraz wykonywać cięższe czynności, które do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu bądź też dolegliwości bólowe. Doktor ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje również szansę skierowania z takich zajęć oraz treningów odpłatnie, w ramach osobistej opieki leczniczej.